Už ste o tom niekedy počuli? Zberatelia zaradzujú bankovky do niekoľkých stupňov ich zachovalosti / opotrebenia. V tomto článku sa Vám budeme snažiť praktickými ukážkami zobraziť jednotlivé stupne. Vďaka nim si budete vedieť zaradiť bankovky do jednotlivých kategórii. Majte však na pamäti, že každé zaradenie je subjektívne.
prvý stupeň: N
Bankovka vyzerá ako práve vytlačená z tlačiarni. Je úplne nová bez akýchkoľvek chybičiek.
druhý stupeň: 0
Drobné, nepatrné chybičky na bankovke. Ide napríklad o „nabúraný“ roh bankovky.
tretí stupeň: 1
Bankovka bola najviac jedenkrát slabo preložená alebo má ohnutý roh, prípadne nejakú škvrnku.
štvrtý stupeň: 2
Do stupňa označovaného číslicou 2 patrí bankovka, ktorá má silný prehyb. Môže mať aj ďalšie slabé prehyby, nečistoty a olámané rohy.
piaty stupeň: 3
Bankovka je prehnutá v obidvoch smeroch. Pošpinená a na niektorých miestach odretá.
šiesty stupeň: 4
Viackrát silno prehnutá bankovka v obidvoch smeroch. V miestach prehybov je nepatrne nadtrhnutá a má vydreté miesta (dierky). Môžu jej chýbať rohy.
siedmy stupeň: 5
Stav takejto bankovky je veľmi zlý. Veľmi silné prehyby v rôznych smeroch, chýbajúce časti, nadtrhnutia, špina a fľaky.
V našich končinách sa stupne zachovalosti bankovky najčastejšie označujú dvomi stupnicami. Obidve označenia sú správne a ich význam je rovnaký.
Bankovka v najvyššej možnej zberateľskej kvalite N, respektíve UNC má aj najvyššiu cenu. S nižšou kvalitou bankovky (0, 1, 2, 3, 4, 5) klesá aj jej cena a zberateľská hodnota.
Buďte prísny pri určovaní kvality bankoviek a vždy sa snažte ju objektívne posúdiť. Pri predaji napíšte skutočný stav bankovky. Neprikrášľujte. Predídete tak zbytočným nepríjemnostiam. Ak kupujúci zaplatí za kvalitu N a dostane od vás kvalitu 0 určite ho to nepoteší. Pri nákupe sa vždy opýtajte na kvalitu bankovky a poproste o fotografie. Ak má bankovka nejaký nedostatok vyžiadajte si jeho detail. Nezabudnite aj na fotografiu oproti svetlu. Tá totiž ukáže najviac nedostatkov.